Pielęgnacja SKÓRY GŁOWY, rodzaje SKALPÓW & ich CHARAKTERYSTYKA

Cześć Kochani!

Ostatnio ciężko wygospodarować mi chwilę dla siebie, a co dopiero na napisanie posta. Na szczęście udało się! Dzisiaj o pielęgnacji skóry głowy, rodzajach skalpów i korzyściach jakie niesie jego odpowiednia pielęgnacja. :)

 


To, że o kręcone włosy należy odpowiednio dbać, już wiecie. Ale! Nie należy zapominać o należytej pielęgnacji miejsca, z którego włosy wyrastają - skórze głowy! Ten bardzo ważny element jest niestety często pomijany. Odpowiednia pielęgnacja skalpu może przynieść Wam wiele korzyści, jakich?

Pielęgnacja włosów u każdego powinna zaczynać się od skóry głowy. To właśnie tam znajdują się korzenie naszych włosów zwane cebulkami. Od nich zaczyna się cały żywot włosa.

Kosmetyki używane przez nas na co dzień (maski, stylizatory, olejki) powodują zanieczyszczenia, które będą źle wpływały na pracę gruczołów łojowych. Nie ma opcji, żeby w 100% ominąć skalp podczas nakładania kosmetyków. Coś na bank dostanie się tam dostanie, dlatego trzeba go odpowiednio oczyszczać i pielęgnować. Nieoczyszczana skóra głowy może prowadzić do zapchania mieszków włosowych, a w konsekwencji do wypadania włosów!

Niewłaściwa pielęgnacja / nieoczyszczana skóra głowy może zaowocować:

» uczuleniami, podrażnieniami;
» zapchaniem mieszków włosowych;
» wypadaniem włosów;
» łupieżem (suchy, tłusty, pstry);
» łuszczycą;
» łojotokiem i ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry);

Niektórzy z nas mimo odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, zmagają się z powyższymi chorobami. W takich przypadkach należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią kurację. Nie oznacza to jednak, że nie możecie korzystać ze "wspomagaczy", o których dziś napiszę. :)

Każdy z nas ma inny skalp, który będzie charakteryzował się innymi cechami. Do Was należy określenie jaki skalp posiadacie i podjąć odpowiednie kroki pielęgnacyjne.
 
SKALP PRZETŁUSZCZAJĄCY SIĘ
Przetłuszczający się skalp jest spowodowany nadmierną produkcją sebum. Wszystko dzieje się przez nadaktywne gruczoły łojowe. Osoby posiadające taki rodzaj skalpu, często skarżą się na oklapnięte od nasady włosy oraz przetłuszczanie włosów na całej długości (w szczególności przy samej skórze). W takim wypadku odradza się suszenie włosów mechanicznie. Należy ograniczyć masaż skóry głowy, który pobudza do wytwarzania jeszcze większej ilości sebum. Ciągłe dotykanie włosów również wpływa na szybsze przetłuszczanie.

Osoby o przetłuszczającym się skalpie powinny wprowadzić bardzo delikatną pielęgnację. Nie należy używać szamponów wysuszających - zdzieraczy, ponieważ zbyt intensywne oczyszczenie skóry głowy z łoju może zaowocować jeszcze większą jego produkcją. Maski powinno nakładać się "od ucha", aby uniknąć zanieczyszczeń skalpu. Częstotliwość mycia zależne jest od Waszych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że bakterie i grzyby bardzo lubią towarzystwo łoju, więc mycie powinno być regularne (np. co 2 dni).

W przypadku łojotoku możecie zacząć tracić co raz większe ilości włosów, co z czasem przeobrazi się w łysienie. Dlatego gdy tylko zauważycie niepokojące zmiany na skórze głowy, nie leceważcie tego!

Przetłuszczający się skalp lubi:
» algi;
» zioła;
» glinki;
» minerały tj. cynk, miedź, siarka, sól morska;

SKALP SUCHY I WRAŻLIWY

Jak możecie się domyślić, pielęgnacja takiego skalpu powinna skupiać się na jego nawilżeniu. Warto unikać agresywnego oczyszczania oraz farbowania włosów chemicznymi środkami. Takie farbowanie warto zastąpić henną lub indygo.
Często w składach wcierek, a nawet peelingów można znaleźć wysuszający alkohol - alcohol denat. Należałoby z niego zrezygnować, jeżeli zauważycie efekty uboczne. Jeżeli nie - stosujcie, ale nie zapominajcie o obserwacji skóry głowy.
W przypadku wrażliwego skalpu mamy ułatwione zadanie. Możemy go odżywiać żelem z siemienia lnianego, żelami aloesowymi (bez wspomagaczy) lub olejkami. Delikatny masaż jest jak najbardziej wskazany.

Podobnie jak ze skalpem przetłuszczającym się, należy unikać częstego oczyszczania zdzieraczami. Te bardzo wysuszają skórę. Warto zaopatrzyć się w łagodne szampony z humektantami i składnikami łagodzącymi.

W przypadku stosowania wcierek należy unikać, jak już wspomniałam, wysuszających alkoholi oraz kompozycji zapachowych, które mogą podrażniać. Post o alkoholach TUTAJ.

Nie ma złotej recepty na pielęgnację takiego rodzaju skalpu. U każdego zachowuje się on inaczej. Ważne jest, aby dokładnie ją obserwować, zwłaszcza, gdy używacie jakiegoś kosmetyku po raz pierwszy.

Suchy i wrażliwy skalp lubi:
» aloes,
» len, żel lniany,
» panthenol;
» alantoina;

ŁUPIEŻ

W przypadku łupieżu warto udać się do specjalisty, ponieważ tę przypadłość traktujemy już jako chorobę. Wiele osób to lekceważy i "leczy się" na własną rękę. A niestety do pielęgnacji będą niezbędne produkty apteczne lub dermatologiczne, często na receptę. Zalecenia i częstotliwość mycia również ustali lekarz. Często jest to mycie codzienne bądź co dwa dni, podobnie jak przy skalpie przetłuszczającym się. Dlaczego takie częste? Powtórzę się - ponieważ łój sprzyja rozwojowi bakterii i innych grzybów.

W przypadku tak zaawansowanych problemów jak łupież, łojotok, ŁZS, łuszczyca, konieczne jest udanie się dermatologa lub/i trychologa, który odpowiednio zdiagnozuje problem oraz dobierze kurację i preparaty. Nie warto próbować zapobiec problemowi samemu, bo łatwo wpakować się w jeszcze większe kłopoty.


CO WPŁYWA ŹLE NA STAN SKÓRY GŁOWY:

» używanie oczyszczających szamponów (SLS, SLES) co mycie;
» nakładanie kosmetyków (masek, stylizatorów) na skalp;
» farbowanie włosów farbami chemicznymi;
» stres, ten wpływa baaaardzo negatywnie na stan skóry głowy i włosów (skóra głowy ciągle jest napięta przez co cebulki włosów stają się osłabione);
» używanie kosmetyków "jak leci" bez czytania składów;
» wiązanie włosów w ciasne kitki;
» szarpanie włosów podczas czesania;
» używanie wysokich temperatur i suszenia mechanicznego włosów (jeżeli już musicie, ograniczcie je do minimum);

CO WPŁYWA KORZYSTNIE NA STAN SKÓRY GŁOWY:

» regularny peeling skalpu - post TUTAJ, (polecam peelingi DIY, jak i te kupne);
» delikatny masaż skóry głowy;
» odpowiednia, wartościowa dieta;
» suplementacja witamin;
» używanie składników nawilżających tj. aloes, pantehonol, alantoina, len;
» wcierki i ampułki z substancjami aktywnymi (o dobrym składzie);
» regularne oczyszczanie z zanieczyszczeń;
» używanie chłodnej i ciepłej wody (zimna i gorąca odpada);

KORZYŚCI JAKIE NIESIE ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA SKÓRY GŁOWY:

» uniknięcie schorzeń, uczuleń i podrażnień;
» dłuższa świeżość włosów;
» szybszy porost włosów;
» zahamowanie wypadania włosów;
» dotlenienie cebulek włosów;
» zdrowsze włosy na długości;

Odpowiednia pielęgnacja skalpu nie tylko pozwoli nam ustrzec się przed schorzeniami, uczuleniami itp., ale pozytywnie wpłynie na stan włosów. Pomoże im zachować zdrowy wygląd, odżywi je na długości, przyspieszy ich porost, a także zahamuje wypadanie.

Myślę, że warto wygospodarować dodatkowe 10 minut podczas mycia, które poświęcimy naszej skórze głowy. Do nie dawna nigdy nie pomyślałabym o "specjalnej" pielęgnacji skalpu. Od momentu, gdy wdrożyłam ją do swoich rytuałów mycia, zauważyłam same plusy! Włosy mogłabym myć raz na tydzień (myję dwa, ponieważ loki nie utrzymałyby swojego wyglądu przez cały tydzień), uniknęłam swędzenia skalpu, moja skóra głowy jest gładka, czysta, a co najważniejsze - włosy szybciej rosną! :)

A jak wygląda Wasza pielęgnacja skóry głowy? :) 

Buziaki!

Bądź na bieżąco z postami:

https://www.bloglovin.com/blogs/curlyclaudie-swiadoma-pielegnacja-kreconych-19171391
http://www.facebook.com/curlyclaudie
http://www.instagram.com/curlyclaudie
 

Komentarze